Káva nebo čaj: co je zdravější?

Držíte-li během čtení tohoto textu v ruce šálek komodity zvané káva anebo čaj, můžete se cítit privilegovaně.

Aktuální panevropský výzkum, vedený epidemiologem Dr. Markcem Gunterem z londýnské Imperial College, zkoumal po dobu dlouhých 16 let více než půl miliónu lidí, kteří pravidelně pili kávu nebo čaj. Výzkum dospěl k řadě překvapivých zjištění. Ukázalo se, že lidé pijící hlavně kávu vykazovali nižší riziko předčasného úmrtí, ať už z jakéhokoli důvodu. Naopak u lidí pravidelně pijících čaj bylo nižší riziko bakteriálních střevních infekcí a nižší procento onemocnění chřipkou.

Podle toho, čeho byste rádi docílili, si můžete zvolit buďto pití kávy anebo čaje:

Chcete žít déle?

Vědecká studie ukázala, že pravidelné pití kávy snižuje riziko předčasné náhlé smrti. U mužů, kteří pravidelně pili alespoň šest šálků kávy denně, se snížilo riziko náhlého úmrtí o 10 %. U žen spadajících do této kategorie to bylo dokonce o 15 %. Studie nicméně ukázala, že v průměru žijí déle konzumenti čaje. Čaj totiž obsahuje jedinečnou směsici chemických sloučenin, které mají údajně moc pozměnit náš genetický kód a lépe se vypořádávat s některými druhy rakoviny.

Chcete víc antioxidantů?

Jak káva, tak i čaj obsahují spousty antioxidantů zvaných polyfenoly. Ty mohou omezit riziko vzniku zánětů a pomáhají opravovat poškozené buňky v těle. Káva obsahuje v průměru dvaapůlkrát víc polyfenolů než čaj. Velice však záleží na typu pražení a taky na původu kávových zrn. Nejvíce polyfenolů prý obsahují kávová zrna z velkých nadmořských výšek, např. z oblasti Nyeri v africké Keni. Káva z řeckých či tureckých pražíren obsahuje více polyfenolů než francouzské či italské pražírny. Optimální je doporučit kombinaci polyfenolů, čili pití kávy i čaje.

Chcete mít zdravé srdce?

Výzkumy potvrzují, že jak pití kávy, tak i čaje snižuje riziko vzniku srdečních chorob. Provedená studie dospěla k závěru, že pití alespoň šesti šálků čaje denně snižuje riziko onemocnění srdeční chorobou o 36 % oproti lidem, kteří vypili maximálně jeden šálek čaje za den. Dále se ukázalo, že lidé pijící dva šálky kávy denně snižují riziko vzniku srdečních chorob o 20 % oproti těm, kteří pijí méně než dva šálky anebo více než čtyři šálky denně. Polyfenoly obsažené v kávě totiž pomáhají srdci, nicméně u lidí s pomalejším trávením kofeinu narůstá krevní tlak i tepová frekvence. Je proto zapotřebí znát svou hranici kofeinové tolerance čili počet šálků kávy, které si mohu denně dopřát. Pro zdraví svého srdce by člověk neměl přijímat víc než 400 mg kofeinu denně, což odpovídá asi čtyřem espresso. Citlivější jedinci by měli mít limit kolem 200 mg kofeinu denně. Pro zajímavost: Jedno Caffe Americano Venti od Starbucks obsahuje 300 mg kofeinu.

Chcete mít dobré zažívání?

Některé zdroje uvádějí, že káva může vyvolat tzv. syndrom podrážděného tračníku. Jiné vědecké výzkumy naopak uvádějí, že pití kávy přímo úměrně snižuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku. Tento jev se prý týká jak kávy s kofeinem, tak i bez něj.

Chcete zhubnout?

Studie ukazují, že pití kávy s kofeinem páchá v případě hubnutí víc škod než užitku, především pak v kombinaci s tučnými jídly. Zvyšuje totiž hladinu cukru v krvi a následně znemožňuje cukr z krve odbourat. Co podle vědců naopak při hubnutí pomáhá, je pití zeleného čaje. Dokázaly to testy na obézních lidech, kteří pili čtyři šálky zeleného čaje denně. Zelený čaj totiž zvyšuje termogenezi (spalování kalorií), zvyšuje oxidaci tuků (spalování tuků na energii), snižuje absorpci tuků a snižuje chuť k jídlu.

Chcete snížit hladinu cholesterolu?

Pití kávy může hladinu cholesterolu zvýšit. Káva totiž obsahuje sloučeninu cafestol, která svými účinky hladinu cholesterolu zvyšuje. Lidé s nezdravou hladinou cholesterolu by si raději měli dopřávat čaj.

Chcete zvýšit bdělost?

Člověk pijící kávu sice může mít dojem, že se jeho bdělost zvýšila, nicméně výzkumy ukazují, že je to jen iluze. Časté pití kávy naopak vyvolává opačný efekt, a sice že lidé po určité době od vypití kávy jsou unavenější, jelikož kofein přestal účinkovat. Navíc se po příjmu většího množství kofeinu mohou objevit stavy úzkosti, zvýší se krevní tlak apod. Pro zvýšení bdělosti lze naopak doporučit pití zeleného čaje, který obsahuje sloučeniny, jejichž účinky chrání neurony a zabraňují snižování mozkových funkcí. Pro posílení kognitivních funkcí především starších generací lze doporučit pití zeleného a matcha čaje.

Chcete posílit své kosti?

Pravdou je, že kofein trochu brání absorpci vápníku. To je důvod, proč bývá občas viněn z toho, že může způsobit řídnutí kostí. Některé studie však dodávají, že trocha mléka v kávě tento efekt vykompenzuje. Blahodárné účinky čaje na kostru jsou však daleko větší. Dříve se často hovořilo o tom, že černý čaj kosti posiluje. Pravdou ale je, že ještě víc kostem prospívá čaj zelený. Sloučenina hojně obsažená v zeleném čaji, epigallocetachin – EGCG, totiž snižuje počet osteoklastů (buněk absorbujících kostní tkáň) v těle a naopak zvyšují počty a aktivitu osteoblastů (buněk budujících kostní tkáň). Pití zeleného čaje může dokonce urychlit hojení zlomené kosti. Naopak káva sice kosti neposiluje, nicméně kofein v ní obsažený může zvýšit výkon starších svalů. To ocení především starší lidé, kteří chtějí zůstat při síle a omezit riziko pádů.

Zdroj: https://www.w4t.cz/kava-nebo-caj-co-je-zdravejsi/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *