Vzhledem a někdy i vůní trochu připomínají krmení pro rybičky. Někteří pilulky chlorelly kupují ve velkém a při její polykání věří, že je to řešení pro všechny jejich zdravotní problémy. Nicméně je prokázáno, že chlorella napomáhá regeneraci jater.
My se vám pokusíme poradit, kdy je vhodné po tomto ryze přírodním prostředku sáhnout.
Chlorella pyrenoidosa je sladkovodní řasa, kterou spolu s mladým ječmenem a spirulinou řadíme k zeleným potravinám. Zároveň patří do širší skupiny takzvaných superfoods, což jsou potraviny s vysokým obsahem zdraví prospěšných látek. Sem patří kromě už zmíněných zelených potravin i vybrané druhy ovoce – například kustovnice, rakytník, kokosový olej, ale i u nás lidovější maliny, borůvky, ostružiny nebo brusinky, některá semínka a ořechy (třeba chia, konopná semínka, vlašské a kešu ořechy, mandle,…) a další potraviny jako nepražené kakao, čočka nebo cizrna. Obecně můžeme říct, že takzvané superfoods mají vysoký podíl látek, které většinou nekonzumujeme v dostatečném množství.
Co ukrývá chlorella?
Chlorella má vysoký podíl bílkovin (60 procent), které jsou tolik důležité pro tvorbu svalové hmoty a zdraví kostí. I díky tomu je vhodným potravinovým doplňkem pro vegetariány, kteří bývají s příjmem dostatku bílkovin na štíru. S přítomností bílkovin souvisí i aminokyseliny, kterých v zelených pilulkách napočítáme 19. Mezi nimi najdeme například lysin, který funguje proti oparům, nebo „protiúnavový“ alanin. Z vitamínů nám chlorella nabízí například A (vliv na zrak, zdravý stav pokožky a obranyschopnost) a provitamín A – betakaroten, který působí jako antioxidant. S tabletkami chlorelly do těla doplníme mimo jiné i důležité vitamíny a minerály jako D a B12, kyselinu listovou, železo, vápník nebo hořčík.
Zelená na imunitu
Jestliže se po zimě a nedávno proběhlé chřipce necítíte úplně fit a uvažujete o vitaminové kůře, můžete zkusit sáhnout po zelených pilulkách, je to zaručeně přírodní cesta k doplnění železa a vitaminu B12 – ty podporují správnou funkci imunitního systému a jsou dobří pomocníci při boji s únavou a vyčerpáním. Ke srovnání imunity přispívá i další složka chlorelly – kyselina listová.
„Poslední zima byla pekelná, absolvovala jsem hned dvě chřipky a s příchodem jara jsem cítila daleko větší únavu než předchozí roky,“ říká moje sousedka Hanka, která patří k těm, kteří se užívaní léků spíše vyhýbají, takže se na doporučení kolegyň z práce rozhodla, že vyzkouší právě přírodní chlorellu. „Nedokážu posoudit, jestli jsem se srovnala díky ní, ale je fakt, že jsem se konečně odhodlala znovu chodit cvičit a i doma začínám být akčnější, včera večer (po opravdu náročném dni) jsem dokonce vstala z gauče a začala žehlit za týdny nahromaděné prádlo,“ pochvaluje si Hanka, ale zároveň dodává, že neplánuje chlorellu užívat dál, spíše se k ní vrátí, až si o to tělo znovu řekne.
Řasa potřebuje vodu
Chlorella obsahuje unikátní růstový faktor CGF, který napomáhá obnově tkání, i to je jeden z důvodů, proč zelené pilulky ve velkém užívá i řada sportovců. CGF působí blahodárně i na střevní mikroflóru, díky které strávíme více tělu prospěšných látek. Někteří odborníci hovoří o chlorelle jako o koncentrované zelenině a tvrdí, že předávkování zelenými pilulkami je nemožné. Nicméně doporučená denní dávka je 4 až 5 gramů rozdělených alespoň do dvou částí před nebo po jídle, důležité je chlorellu zapít dostatečným množstvím čisté vody. Je možné ji i cucat, vytváří totiž zásadité pH, takže pilulka po sladkém jídle zabrání tvorbě zubního kazu a navíc působí hojivě na krvácející dásně.
Řada vyznavačů zdravého životního stylu chlorellu přijala natrvalo a už se s ní nemíní loučit, sahají po ní ale i ti, kteří nemají ve vedení vlastní životosprávy úplně čisté svědomí, chlorella totiž napomáhá například k regeneraci jater a nebo snižuje hladinu cholesterelu. Díky svému složení je určitě vhodná i pro ty, kteří se například po dlouhé zimě cítí unavení a hledají šetrnou formu na doplnění důležitých látek, které jejich tělo v dostatečném množství postrádá.
Zdroj: http://m.living.iprima.cz/bydleni/pijete-hodne-alkoholu-pak-vas-zachrani-tahle-rasa